Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

I. Brno Open - výsledky


Patnáctiletý neslyšící Kegl ze Slovinska se více než na tenisový turnaj pro neslyšící soustředí na Mistrovství světa v tenise neslyšících mužů v příštím roce v Turecku.
Prvního tenisového turnaje Brno Open, který se poprvé uskutečnil pod záštitou ČTSN v Brně, se zúčastnilo 10 mužů a 3 ženy a také patnáctiletý slovinský mladík Kegl, jehož účasti si velmi vážil pan Lupoměský, předseda ČTSN. Kiegl získal v podzimní části sezóny 2 tituly, na Slovensku a v Brně. Předseda o něm řekl, že snadno přehrál všechny soupeře a popřál mu hodně úspěchů do budoucna. V semifinále Lupoměský prohrál s Procházkou, který pak ve finále neuhrál ani jednu hru proti Slovinci Keglovi a prohrál 0:6.
ČTSN by rád příští rok pozval zástupce slovinského týmu na Prague Deaf Cup. Obě strany se těší na budoucí spolupráci.
Podrobnosti a výsledky čtěte níže.

Tenisový turnaj neslyšících


V sobotu 20.11. 2010 se poprvé konal tenisový turnaj neslyšících v Brně (v clubu Classic na Žabovřeské) pořádaný Českým tenisovým svazem neslyšících, kterému předsedá pan Roman Lupoměský. Právě tuto akci jsem si vybrala na základě svého sportovního ducha a nadšení a nebylo to zdaleka poprvé, kdy jsem se vydala sledovat sportovní utkání. Nicméně, poprvé jsem měla možnost shlédnout utkání právě neslyších a zaznamenat tak jisté rozdíly, které jsem sama pociťovala. Již při příchodu na turnaj mě v prvé řadě zarazilo všudypřítomné ticho, které při běžných turnajích vůbec neznám. Žádné skandování, nadávky, muzika, hlasy, všeobecný ruch. Když jsem zavřela oči, slyšela jsem pouze odrazy míčků, dunění země a občasné vzdechy a oddechy soutěžících, jinak jakoby tam ani skoro se mnou nikdo nebyl. Uvědomila jsem si, že tento pocit ve mně vyvolává fakt, že spolu nikdo nekomunikuje - tedy nemluví, ale soutěžící, fanoušci i rozhodčí spolu komunikovali, jenže jiným kódem než na který jsem já sama zvyklá. Měla jsem rozhled na dva kurty, kde jeden kurt obývaly dvě dívky a vedlejší kurt muži. Na lavičce mezi kurty seděli další soutěžící, kteří čekali na svůj zápas či oddechovali po zápase a u každého kurtu byl postavený jeden rozhodčí. Bylo zajímavé sledovat jejich způsob komunikace a vyjadřování, popřípadně styl podpoření hráčů, soutěžících. Veškeré doruzumívání se odehrávalo za naprostého mlčení. Byla jsem až překvapena kolik věci jsem musela rázem hlídat očima. Poměrně velmi náročné se mi jevilo sledovat průběh hry a aktuální stav bodů u obou kurtů, dívat se okolo sebe "kdo a kde se s kým" baví a jestli náhodou se někdo nebaví se mnou a po jistém čase to netrénovaného člověka unaví. Uvědomila jsem si, jakou roli při běžných zápasech (nebo v běžném životě) hraje sluch. Během těchto zápasů si mohu klidně například prolistovat časopis či napsat smsku s jistotou, že na změnu stavu bodů či jen na nadprůměrný výkon atd. budu nějakým způsobem právě zvukově upozorněna (hlas rozhodčího, skandování fanoušků..) a až poté zvedám hlavu, abych se o tom mohla přesvědčit. Při tomto zápase jsem musela být neustále tzv. očima ve střehu. Jinak jsem byla velice spokojená s přátelským přístupem pana předsedy i některých soutěžících, kteří i přes komunikační bariéru, se snažili navázat se mnou kontakt.

Napsala: Studentka Linda Hermanová


Muži - skupina A

Lupoměský - Helcel 6:0
Lupoměský - Eichler 6:3
Lupoměský - Štus 6:0
Lupoměský - Zavrtal 6:0
Helcel - Lupoměský 0:6
Helcel - Eichlet 7:6 (7:1)
Helcel - Štus 6:2
Helcel - Zavrtal 6:2
Eichler - Lupoměský 3:6
Eichler - Helcel 6:7 (1:7)
Eichler - Štus 6:1
Eichler - Zavrtal 6:1
Štus - Lupoměský 0:6
Štus - Helcel 2:6
Štus - Eichler 1:6
Štus - Zavrtal 6:2
Zavrtal - Lupoměský 0:6
Zavrtal - Helcel 2:6
Zavrtal - Eichler 1:6
Zavrtal - Štus 2:6

Muži - skupina B

Procházka - Matuškovič 6:3
Procházka - Kegl 0:6
Procházka - Paulík 6:2
Procházka - Saitl 6:0
Matuškovič - Procházka 3:6
Matuškovič - Kegl 0:6
Matuškovič - Paulík 7:5
Matuškovič - Saitl 3:6
Kegl - Procházka 6:0
Kegl - Matuškovič 6:0
Kegl - Paulík 6:1
Kegl - Saitl 6:1
Paulík - Procházka 2:6
Paulík - Matuškovič 5:7
Paulík - Kegl 1:6
Paulík - Saitl 1:6
Saitl - Procházka 0:6
Saitl - Matuškovič 6:3
Saitl - Kegl 1:6
Saitl - Paulík 6:1

Semifinále:
Lupoměský - Procházka 3:6
Kegl - Helcel 6:0

Finále:
Kegl - Procházka 6:0

Ženy

Provaliková - Kršková 7:6 (?)
Provaliková - Ryšánková 6:1
Kršková - Provaliková 6:7 (?)
Kršková - Ryšánková 6:2
Ryšánková - Provaliková 1:6
Ryšánková - Kršková 2:6

1.místo Provaliková
2.místo Kršková
3.místo Ryšánková

     
     


TOPlist
ČTSN 2014