Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Rozhovor


Myslel jsem si, že tento rok bude pohodovější, ale nebyl stejný jako loňský i předloňský. Už dávno to vím - když chcete něco dokázat, dosáhnout velkého kariéru, vždycky vás bude někdo pomlouvat, závidět vám či nadávat. Myslíte, že když si neumíte s ničím poradit, tím bude Vám líp? Dalším záporným příkladem je zvláštní atmosféra, která bývá mezi některými neslyšícími funkcionáři či slyšícími tlumočníky. Setkávám se se závistí, zlobou a nepříjemným chováním. Tuto zkušenost prožívám stále, je zakořeněná a stále prorůstá.

Český tenisový svaz neslyšících organizuji již dva a půl roku. Je to skvělá práce. Mám ji rád, stále mě baví a s radostí se věnuji všem těmto akcím. Mám i svůj priroritní program pro talentované neslyšící dospělé i zejména děti, letos se, bohužel, přihlásilo méně zájemců, než v minulosti. V budoucnu by svaz rád dal větší šance neslyšícím mladým. Asi víte, že Sportovní hry neslyšících probíhají celostátně každý rok - letos se konaly v Českých Budějovicích - ale tenis ani minitenis zde nebyly. Proto bych rád jednal se školami a ministerstvem, aby pro žákyně i žáky sluchově postižené byly doplněny. Pevně doufám, že český tenis neslyšících dětí neztrací.

Loni se bez nedoslýchavého p. Procházky z Plzně a rovněž p. Nováka z Prahy náš tým v mezinárodním tenisovém utkání probojoval do finále proti rakouskému týmu a prohrál. Pro neslyšícího pana Saitla byla účast ve finále velice překvapivá. Věřím, že letos bude náš tým silnější, než vloni, prohlásil šéf Českého tenisového svazu neslyšících.
Máme zkušenosti s kontakty se zahraničními tenisty - asi v února 2007 zaslal svaz dopis do Francie, s nabídkou, aby se zúčastnila turnaje v Praze. V odpovědi se dozvěděl, že ?Galští kohouti? z Francie říkali, že moc rádi moci příjedou do Prahy, ale chtějí být jako profesionálové. Mezinárodní tenisový turnaj neslyšících bude amatérský, proto se Francie nepřihlásila. O problémech kolem Mezinárodního tenisového turnaje neslyšících jsem dost přemýšlel každý den. Jak docílit většího finančního zabezpečení, jakou se vydat cestou? Zda posílit reklamu, aby ovlivnila silné sponzory? Nedávno jsem napsal dopis pro pana prezidenta ze Českého tenisového svazu Ing. Iva Kaderku, CSc.ve kterém píši o problémech neslyšících tenistů, jak českých, tak v celém světě. Rovněž Josef Nechutný, generální sekretář ČTS, říkal: ?To není jednoduché?funkcionáři kolem nás vždycky říkají, že neslyšící žijí v jiném světě a svět slyšících je ještě nepochopil a nemůže jim pomoct?

Jinak o Dresse Maere Tennis Cup 2007 v Mnichově, který podléhá CISS. Náš tým se nemohl zúčastnit - kvůli finančním problémům. Organizace neslyšících CISS pověřila vedením technické komise tenisu Guida Giovanetti z Itálie. V červenci 2007 s ním budu osobně jednat v Mnichově ohledně problémů neslyšících tenistek atenistů v celém světě. Zatím to je vše, v měsíci srpnu podám informace o jednání v Mnichově.

Roman Lupoměský
Prezident Českého tenisového svazu neslyšících
TOPlist
ČTSN 2014